روز گذشته شرکت فرابورس سه اطلاعیه جداگانه درباره روند معاملات در بازار فرابورس منتشر کرد که می‌تواند در تصمیم گیری سهامداران تاثیرگذار باشد. در این مطلب به جزییات این اطلاعیه‌ها می‌پردازیم.

 

 

 

حداقل ارش هر سفارش خرید در بازار پایه اعلام شد

بر اساس اطلاعیه شرکت فرابورس حداقل ارزش هر سفارش خرید در بازار پایه فرابورس ایران معادل ۵۰ میلیون ریال تعیین گردید.  این مصوبه از هشتم بهمن‌ماه سال جاری عملیاتی خواهد شد.

۳ تغییر مهم در فرابورس ایران | یک تصمیم مهم فرابورس برای

 تیک قیمتی بازار شرکت‌های کوچک و متوسط

بر اساس اطلاعیه شرکت فرابورس، تیک قیمت در نماد‌های معاملاتی مندرج در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط به شرح ذیل خواهد بود:
۱ تا ۵۰۰۰: ۱ ریال
۵۰۰۰ تا ۲۰.۰۰۰: ۱۰ ریال
بیش از ۲۰.۰۰۰: ۵۰ ریال

۳ تغییر مهم در فرابورس ایران | یک تصمیم مهم فرابورس برای

تیک قیمتی چیست؟

تیک قیمتی به صورت پیش فرض در سامانه‌های معاملاتی از هر سفارش به سفارش بعدی یک ریال است. در این صورت با (افزایش یا کاهش) مقدار ریالی کمی، رقابت صورت می‌گیرد و این امر سبب افزایش فشار و کارایی بر روی سامانه معاملاتی نیز می‌شود.
بیشتر بورس‌های دنیا تیک قیمتی را دارند. به عنوان مثال بورس ژاپن تیک قیمتی طبقه بندی شده دارد و هر چه قیمت بالاتر می‌رود، سایز تیک نیز افزایش می‌یابد.

تیک سایز چه اهمیتی دارد؟

حالا یک سوال پیش می‌آید که اصلا دلیل وجود تیک قیمتی در بورس چیست و چرا باید این فاکتور در سفارش‌ها اثر بگذارد. یکی از مهم‌ترین کاربردهای تیک سایز، اثری است که روی عمق بازار می‌گذارد. وقتی اندازه‌ی تیک سایز خیلی کوچک باشد، معامله‌گران می‌دانند که افراد دیگر می‌توانند با تغییر خیلی کم مبلغ سفارش، جایگاه خود را در دفتر سفارش‌ها به راحتی تغییر دهند.

فرض کنید تیک سایز برابر است با یک ریال. شما سفارشی را ثبت کرده‌اید که مبلغ آن ۳۵۰ ریال است و در فهرست سفارش‌های خرید، در ردیف دوم هستید. هر زمان فرد دیگری که سفارشش را در مبلغ ۳۵۱ ریال تنظیم کند، فقط به خاطر همین یک ریال می‌تواند جای شما را در ردیف دوم بگیرد. پس با کاهش تیک سایز، عملیات بازارگردانی سود کم‌تری خواهد داشت. در سمت مقابل وقتی تیک سایز بزرگ‌تر شود، بازارگردانی مسئله‌ای سودده خواهد بود.

تیک قیمتی می‌تواند برای تشخیص ورود و خروج پول هوشمند، حمایت‌هایی که در سهم انجام شده است، رسیدن سهم به خطوط مقاومت و هم‌چنین دریافت سیگنال‌های معاملاتی مورد استفاده قرار بگیرد.

حداقل ارزش مبنا در نماد‌های معاملاتی بازار پایه

بر اساس اطلاعیه شرکت فرابورس ایران، حداقل ارزش مبنا در نماد‌های معاملاتی مندرج در بازار پایه به شرح زیر خواهد بود. هم چنین حداکثر حجم مبنا با رعایت حداکثر ارزش مبنا معادل یک درصد سرمایه پایه لحاظ خواهد شد.
تابلو زرد:  ۲۰ میلیارد ریال
تابلو نارنجی: ۱۰ میلیارد ریال
تابلو قرمز: ۵ میلیارد ریال

۳ تغییر مهم در فرابورس ایران | یک تصمیم مهم فرابورس برای

اطلاعیه در خصوص عدم اعمال حجم مبنا در برخی از نماد‌های معاملاتی در بازار پایه فرابورس ایران از روز یکشنبه مورخ ۱۴۰۱/۱۱/۰۲

حجم  مبنا برای نمادهای معاملاتی به شرح جدول زیر از روز یکشنبه ۲ بهمن ماه اعمال نخواهد شد.

۳ تغییر مهم در فرابورس ایران | یک تصمیم مهم فرابورس برای

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *