حق بیمه شخص ثالث در سال جدید ۳۰ درصد افزایش می‌یابد و این موضوع می‌تواند به معنی حذف خدمات بیمه از سبد مصرفی خانوارهای بیشتری باشد.

 

 

 

به گزارش تجارت‌نیوز، شرکت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران مطابق هر سال، با آغاز سال جدید نرخ حق بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۲ را اعلام کرد. با وجود اینکه طبق اعلام قوه قضاییه، نرخ دیه در سال جدید با افزایش ۵۰ درصدی مواجه شده است، در جلسه شورای عالی بیمه، با افزایش ۳۰ درصدی تعرفه حق بیمه شخص ثالث برای سال ۱۴۰۲ نسبت به سال گذشته موافقت شد.

البته لازم به ذکر است که تعرفه حق بیمه شخص ثالث برای انواع وسایل نقلیه و ماشین‌آلات متفاوت است. برای مثال این نرخ برای ماشین‌آلات کشاورزی تنها پنج درصد افزایش پیدا کرده است.

 

جدول حق بیمه شخص ثالث در سال 1402
جدول حق بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۲

فدا کردن بیمه برای تامین نیازهای اولیه

با وجود اینکه شدت رشد نرخ حق بیمه از نرخ دیه کمتر بوده اما پیش‌بینی می‌شود که بخشی از مردم با این افزایش قیمت‌ها، دیگر توان بیمه کردن خودرو خود را نداشته باشند.

کارشناسان عقیده دارند که یکی از عواقب تلخ تورم مزمن در اقتصاد ایران، محدود شدن سبد مصرفی خانوار به کالاهای ضروری است. چراکه با افزایش تورم، قدرت خرید مردم نیز کاهش می‌یابد و آنها تنها می‌توانند نیازهای اولیه خود را فراهم کنند.

در این میان نیازهای ثانویه‌ای مثل بیمه، دیگر در اولویت خانوار نیستند و رفته رفته از سبد مصرفی آنها حذف می‌شوند. در واقع مردم مجبورند هزینه‌ای را که بابت بیمه می‌دادند، صرف پوشاک، خوراک و مسکن کنند و از بیمه دست بکشند.

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *