این روز‌ها شاهد سبزپوشی بورس هستیم و ورود نقدینگی به بازار ادامه دارد. تا حدودی این روز‌ها تداعی کننده روند بورس در سال ۹۹ می‌باشد. نیما میرزایی کارشناس بازار سرمایه به سه پرسش پرتکرار سهامداران در این روز‌ها پاسخ داده است.

 

 

 

ه گزارش نبض بورس، این روز‌ها شاهد سبزپوشی بورس هستیم و ورود نقدینگی به بازار ادامه دارد. تا حدودی این روز‌ها تداعی کننده روند بورس در سال ۹۹ می‌باشد. نیما میرزایی کارشناس بازار سرمایه به سه پرسش پرتکرار سهامداران در این روز‌ها پاسخ داده است که در ادامه می بینیم.

بازار تا کجا به روند صعودی خود ادامه می دهد؟

به نظر من که برای سال ۱۴۰۲ روند صعودی را پیش بینی می‌کردم و بهار سبزپوشی را انتظار داشتم، اگر بخواهم مقداری ریزتر به اِلمان‌های رشد بازار نگاه کنم یکی از مهمترین اِلمان‌ها جریان ورود نقدینگی حقیقی به بازار است. از ابتدای سال جاری یک روند مداوم ورود نقدینگی حقیقی به بازار شکل گرفته است و بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان پول توسط افراد حقیقی به بازار وارد شده است.

شاخص کل هموزن نیز که این روز‌ها ملاک بهتری برای ارزیابی بازار است را یک نگاهی بندازیم، متوجه می‌شویم که یک همبستگی قوی با ورود پول حقیقی دارد؛ بنابراین می‌توانیم خوش بین باشیم که اگر نگاه کوتاه مدت و نگرانی به بازار دارید، مدامی که ورود نقدینگی پرقدرت به بازار وجود دارد و این روند دچار اخلال جدی نشده است، حرکت می‌تواند حرکت صعودی نسبتا پرقدرتی باشد.

بازار کی و چقدر اصلاح می‌کند؟

قبلا هم اشاره کرده بودم که مدامی که دلار بازار آزاد بالای ۵۰ هزار تومان است اصلاحات هم اصلاحات محدودی خواهد بود؛ بنابراین افتی که در قیمت‌های جهانی شکل گرفته است را می‌تواند هضم کند و کماکان اصلاحات محدودی است.

سهم ریالی داشته باشیم یا دلاری؟

در فروردین ماه اقبال با خریداران سهام ریالی بازار بود. این تمایلی که بیشتر به سمت سهام ریالی شکل گرفته است ماندگار نیست. دو عامل می‌تواند تعادل این مورد را از بین ببرد:

اول همان دلار بازار آزاد است و زمانی که رشد شارپ به خود بگیرد و دوم ارزش معاملات است و زمانی که بالای ۲۰ همت برود و تثبت شود شاهد برگشت تقاضا به سمت سهام دلاری بازار خواهیم بود که فکر نمی‌کنم بیشتر از چند هفته (دو هفته) زمان ببرد.

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *