متقاضیان خرید خودرو از بورس کالا در صورت انصراف از خرید چه جریمه‌ای باید پرداخت کنند.

 

 

 

به گزارش تجارت‌نیوز، جزئیات جریمه انصراف از خرید خودرو در بورس کالا را بخوانید.

اگر فردی از بورس کالا خودرو خرید و در مرحله نهایی منصرف شد باید مجموعا ۵/۵ درصد از ارزش کل معامله را به عنوان خسارت یا هزینه فسخ معامله پرداخت کند.

بر اساس اعلام بورس کالا چنانچه درخواست خرید خودرویی از بورس کالا تایید شود اما خریدار قصد انصراف داشته باشد باید جریمه تعیین شده را پرداخت کند.

آن طور که از سوی بورس کالا اعلام شده این جریمه شامل ۵ درصد از ارزش کل معامله است. البته جریمه شدن متقاضیان انصرافی به همین جا ختم نمی شود و آنها باید علاوه بر هزینه یاد شده ۰.۵ درصد از ارزش کل معامله را نیز به عنوان کارمزد دو سر معامله پرداخت کنند.

 

بنابراین اگر فردی از بورس کالا خودرو خرید و در مرحله نهایی منصرف شد باید مجموعا ۵/۵ درصد از ارزش کل معامله را به عنوان خسارت یا هزینه فسخ معامله پرداخت کند.

محدودیت‌های خرید خودرو از بورس کالا

با وجود تمام این ویژگی‌ها برخی نمی‌توانند از بورس کالا خودرو بخرند؛ چرا که شرط و لازمه خرید خودرو از بورس کالا داشتن کد بورسی کالایی و حساب وکالتی است. یعنی اگر فردی کد بورسی کالایی و حساب وکالتی نداشته باشد نمی‌تواند از بورس کالا خودرو بخرد.

همچنین هر متقاضی تنها یک خودرو می‌تواند بخرد و به واسطه این موضوع خودرو به خریدار واقعی می‌رسد.

در همین حال در برخی عرضه‌ها برای افرادی که از سال ۹۸ بدین سو از خودروسازان، خودرو خریده باشند، ثبت سفارش ممنوع است.

 

در همین حال خرید خودرو تنها برای افرد بالاتر از ۱۸ سال مجاز است و دارندگان کد بورسی کمتر از ۱۸ سال نمی‌توانند از این طریق خودرو خریداری کنند.

مسیر خرید خودروی بورسی

برای خرید خودرو از بورس کالا در وهله اول باید در سجام ثبت نام کرد و پس از آن توسط یک کارگزاری اقدام به دریافت کد کالایی کرد. (برای دریافت کد بورسی محدویت سنی وجود ندارد.)

برای اتمام مراحل باید فرد دریافت‌کننده کد کالایی، یک حساب وکالتی داشته باشد و در نهایت به وسیله لینک‌های ارسال شده توسط کارگزاری می‌توان وارد سامانه مورد نظر شد و خرید خودرو در بورس کالا را انجام داد.

نکته مهم اینجاست که باید نقدینگی لازم برای خرید خودرو از بورس در حساب دارنده کد کالایی باشد.(با توجه به شرایط عرضه هر خودرو ۵۰ تا ۱۰۰ درصد مبلغ به همراه هزینه‌های اضافه یعنی شماره‌گذاری و… نیز باید در حساب موجود باشد.)

پس از ثبت درخواست و تایید فرد متقاضی، وی تنها سه روز فرصت دارد که مبلغ باقی مانده را به حساب وکالتی خود واریز کند و در ازای هر روز تاخیر باید ۰.۲۵ درصد از ارزش کل معامله را به عنوان جریمه پرداخت کند.

در نهایت اگر پس از ۶ روز هزینه خودرو پرداخت نشود، معامله فرد فسخ می‌شود و ۵.۵ درصد نیز به عنوان هزینه فسخ معامله باید توسط خریدار پرداخت شود.

درخواست خرید خودرو را می‌‎توان لغو کرد؟

اگر فرد متقاضی پس از تایید درخواست خودرو از بورس کالا منصرف شد؛ باید ۵ درصد از ارزش کل معامله را به عنوان هزینه فسخ و ۰.۵ درصد به عنوان کارمزد دو سر معامله پرداخت کند.

یعنی اگر فردی از بورس کالا خودرو خرید و در مرحله نهایی منصرف شد باید مجموعا ۵.۵ درصد از ارزش کل معامله را به عنوان خسارت یا هزینه فسخ معامله پرداخت کند.

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *