اقتصادنیوز: حرکات صعودی بورس، آهسته تر شده اما همچنان عطش زیادی برای خرید در بازار سهام دیده می شود.

 

 

 

 

ه گزارش اقتصادنیوز ، بازار سهام در این روزها هیچ علاقه ای به اصلاح ندارد. به محض اینکه قیمت ها کاهش پیدا می کنند، خریداران جلو می آیند و دوباره قیمت ها را بالا می کشند. این روزها جذاب ترین روزهای بورس را سپری می کنیم.

شرایط در بورس معکوس شد

دیروز هم بازار سهام قصد داشت اصلاح کند و کمی هم افت کرد. اما خیلی زود شرایط معکوس شد و دوباره شاخص افزایش یافت. روند معاملات این روزها نشان می دهد بورس در یک روند صعودی قوی قرار دارد که فعلا کسی نمی تواند با دقت، پایان این روند صعودی را مشخص کند.

طبق آنچه که دیده می شود، بازار در این روند صعودی بیشتر شاهد رشد نمادهای کوچک خواهد بود. از سال ۹۹ که بورس سقوط کرد تا به حال، بسیاری از نمادهای بزرگ بازار افت خود را جبران کرده اند و از سقف های سال ۹۹ بالاتر رفته اند. اما همچنان بسیاری از نمادها به سقف سال ۹۹ خود نرسیده اند که اکثر این نمادها، جزو نمادهای کوچک بازار هستند.

چشمک سرمایه گذاران به سهم های کوچک

حتی می توان گفت که همچنان بسیاری از نمادها نسبت به سقف سال ۹۹ افت بیش از ۵۰ درصدی دارند که تا جبران شدن این عقب ماندگی، احتمالا توجه بازار بیشتر معطوف به نمادهای کوچک خواهد بود.

دیروز هم چنین اتفاقی رخ داد و شاخص هم وزن دو برابر شاخص کل رشد کرد که این نشان می دهد فعالان بازار فعلا به دنبال خرید نمادهای بزرگ نیستند و شاخص سازها زیاد مورد توجه حقیقی ها قرار ندارند.

ز روند معاملات روز گذشته می توان متوجه شد که بورس فعلا به دنبال صعود است اما احتمال اینکه یک اصلاح کوتاه مدت داشته باشد هم کم نیست. در شرایط فعلی، وقتی صحبت از اصلاح می شود، منظور اصلاح چند ماهه و چند صد هزار واحدی نیست بلکه این اصلاح می تواند تنها چند ده هزار واحد و به مدت چند روز باشد.

رشد ادامه دار بازار

اما برای امروز مجددا رشد شاخص ها پیش بینی می شود. از آنجا که ارزش معاملات خرد دیروز هم بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان بود، می توان انتظار داشت که تا زمان بالا ماندن ارزش معاملات، شاخص ها همچنان روند صعودی داشته باشند.

همچنین روز گذشته حدود ۸۹۰ میلیارد تومان پول جدید به بازار تزریق شد که تزریق چنین رقمی نشان می دهد سرمایه گذاران حقیقی همچنان امید زیادی به بازار دارند.

شاخص قدرت خریداران حقیقی هم به رقم ۱.۳۶ رسیده که چند صدم درصد بیشتر از روز یکشنبه بود و با اطمینان خاطر می توان گفت که خریداران کنترل بازار را در اختیار دارند.

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *