آبشار دارنو از جاهای دیدنی نوشهر و یکی از آبشارهای یک مجموعه آبشار هفت شاخه است که در فضای جنگلی بکر و سحرانگیزی قرار دارد و در تمام فصول سال، طبیعت‌گردان عاشق را به‌سمت خود می‌کشاند. در مسیر دسترسی به آبشار دارنو هیچ تابلویی وجود ندارد؛ به همین دلیل، برای رسیدن به آن باید با تورهای گردشگری یا راهنمایان محلی همراه شوید.

 

 

 

 

 

تجربه قدم زدن در میان درختان سر به‌فلک کشیده توسکا در دل جنگل‌های چند میلیون ساله هیرکانی، در سکوتی دلپذیر و به دور از هیاهوی شهری، همان چیزی است که هر فرد علاقه‌مند به طبیعت به آن نیاز دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با آبشار دارنو، امکانات، مسیر دسترسی و فصل مناسب برای سفر به آن آشنا کنیم.

 

آبشار دارنو کجاست؟

آبشار دارنو از مقاصد و جاذبه های گردشگری استان مازندران و یکی از زیباترین و خاص‌ترین آبشارهای شمال ایران در قلب جنگل‌های هیرکانی است که در نزدیکی نوشهر قرار دارد. فاصله این آبشار تا مرکز شهر تهران، ۱۹۰ کیلومتر (چهار ساعت) و تا مرکز شهر نوشهر، ۲۹ کیلومتر (۷۰ دقیقه) است. آبشار دارنو در دل جنگل در نزدیکی جاذبه‌های متعددی چون دریاچه فراخین، آبشار هالی دره و آبشار آلاشور قرار دارد.

 

مسیر دسترسی آبشار دارنو

برای رسیدن به آبشار دارنو باید به‌سمت جاده چالوس برانید. اگر از تهران به‌سمت نوشهر می‌آیید، اندکی پس از مرزن‌آباد و نرسیده به نوشهر، وارد جاده کمربندی شوید. مسیر را تا جاده معدن سنگ نوشهر ادامه دهید و از دو روستای ویسر و چندلر عبور کنید. سپس از این منطقه به‌سمت دریاچه فراخین بروید.

بعد از رسیدن به دو راهی، وارد مسیر سمت راست شوید و راه را تا دریاچه فراخین طی کنید. ماشین خود را پارک کنید و از این نقطه به بعد مسیر را با پای پیاده بروید. مسیر رسیدن به آبشار دارنو از جنگل و کنار رودخانه است. بعد از کمی پیاده‌روی (حدود نیم ساعت) در میانه راه آبشار کوچکی می‌بینید که نشان از درستی مسیر شما است. مدت زمان رسیدن به آبشار دارنو از این آبشار کوچک حدود نیم ساعت است. در کنار آبشار اول راهی وجود دارد که بهتر است از آن برای رسیدن به آبشار بالایی استفاده نکنید.

مسیر رسیدن به آبشار طولانی طولانی است؛ اما وجود مناظر چشم‌نواز، پوشش گیاهی انبوه، آب‌ و‌ هوای دل‌انگیز و رودهای جاری خستگی راه را از تن‌ شما به در خواهند کرد و خاطره‌ای به‌یادماندنی برای شما خواهند ساخت. فراموش نکنید که برای رسیدن به آبشار دارنو باید از یک راهنمای محلی یا یک راهنمای طبیعت‌گردی فعال در مقاصد تورهای طبیعت‌گردی شمال ایران کمک بگیرید. به‌هیچ‌وجه تنها به این منطقه سفر نکنید؛ زیرا احتمال گم شدن شما زیاد است.

 

درباره آبشار دارنو بیشتر بدانید

آبشار دارنو در طبیعتی شگفت‌انگیز، بخشی از مجموعه آبشارهایی است که در جنگل‌های سرسبز و وسیع نوشهر به یکدیگر پیوسته‌اند. این جاذبه مسحورکننده از هفت آبشار تشکیل شده که بلندترین آن‌ها دارنو با ۲۵ متر ارتفاع است. به‌علاوه آبشار دارنو اصلی‌ترین و دومین آبشار مجموعه نیز به حساب می‌آید. آبشارهای دیگر در بالادست همین آبشار بلند قرار گرفته‌اند. پیاده‌روی در میان جنگل گسترده، تماشای طبیعت سرسبز و پوشش‌های گیاهی متراکم در کنار لذت بردن از هوای مطبوع و تمیز شمال ایران از فعالیت‌های محبوب گردشگران در این منطقه هستند.

سفر به آبشار دارنو مناسب عموم افراد و طبیعت‌گردان است و به افراد سالمند، دارای ناتوانی جسمی و توان‌یابان توصیه نمی‌شود. توجه داشته باشید که این آبشار در منطقه‌ای بکر قرار دارد و هیچ‌گونه امکانات خاصی در اطراف آن نیست.

آب آبشار دارنو در گرم‌ترین فصل سال بسیار خنک و زیر ۱۰ درجه سانتی‌گراد است؛ اما جالب است بدانید به‌علت جوشان بودن این آب، مانند آب چشمه، رفتن در آن یا نوشیدن آن هیچ‌گونه عارضه‌ای مانند پا درد یا سرما خوردگی به‌همراه ندارد. محدوده این آبشار در سال ۱۳۷۸ به‌عنوان یک منطقه حفاظت‌شده در فهرست آثار طبیعی ایران به ثبت رسید. دشت اطراف آبشار در فصل بهار مملو از گل‌های بهاری و دیگر گل‌های وحشی و گل‌های رنگارنگ ختمی می‌شود. از گونه‌های جانوری این منطقه نیز می‌توان به خرس قهوه‌ای، بز و پازن، آهو، پلنگ، رودک، شغال، گرگ و روباه معمولی اشاره کرد.

 

تجهیزات مورد نیاز برای سفر به آبشار دارنو

بخشی از مسیر رسیدن به آبشار دارنو پیاده‌روی دارد؛ بنابراین مهم‌ترین وسیله‌ای که باید به‌همراه داشته باشید، یک کفش مناسب مانند صندل‌ها یا کفش‌های کوهنوردی یا یک کتانی راحت است. کفش ضدآب به پا داشته باشید؛ زیرا در برخی از نقاط مسیر باید از عرض رودخانه عبور کنید؛ به‌علاوه، ممکن است به‌دلیل بارندگی در ساعت‌های قبل، زمین خیس باشد و پاهای شما خیس شود.

کیسه زباله، آب آشامیدنی، بارانی و لباس ضدآب، چتر، تلفن همراه، داروهای عمومی و شخصی، دمپایی و صندل، دوربین، عینک آفتابی، عصا، فلاسک چای، لباس مناسب فصل، لباس اضافه، میان‌وعده مقوی، چراغ قوه، کارت شناسایی، کرم ضدآفتاب، کفش اضافه، کفش پیاده‌روی، کلاه آفتابگیر، کمک‌های اولیه، کوله‌پشتی یک‌روزه و یک وعده غذای سبک قابل حمل از جمله تجهیزات لازم برای سفر به آبشار دارنو هستند.

در صورتی که قصد دارید در اطراف آبشار دارنو کمپ کنید، چادر مسافرتی، پتو مسافرتی، کیسه خواب، لوازم بهداشتی شخصی و وسایل مورد نیاز برای غذا درست کردن را به‌همراه داشته باشید؛ زیرا در این محل امکاناتی برای اقامت وجود ندارد.

 

نکات مهم در بازدید از آبشار دارنو

 • برای رسیدن به آبشار دارنو نیاز به همراهی راهنمای محلی دارید. اگر به منطقه آشنا نیستید به هیچ عنوان تنها یا همراه با گروه دوستان‌ به این منطقه نروید.
 • مسیر رسیدن به آبشار دارنو از کنار رودخانه می‌گذرد و در بخش‌هایی از راه باید از عرض رودخانه عبور کنید؛ پس حتما لباس مناسب و ضد‌آب بپوشید و یک دست لباس اضافه برای مواقع ضروری به‌همراه داشته باشید.
 • اگر در فصل بارندگی به آبشار دارنو سفر می‌کنید، لباس ضدرطوبت یا بارانی بپوشید.
 • موبایل در این منطقه آنتن ندارد؛ بنابراین شما دسترسی به نقشه آنلاین و تماس تلفنی نخواهید داشت. از قبل، خانواده و بستگان خود را مطلع کنید تا در صورت گم شدن شما در مسیر، از موقعیت شما آگاه باشند.
 • در زمستان، به‌دلیل بارش برف و باران و یخ زدن جاده باید زنجیر چرخ و بقیه تجهیزات لازم را همراه داشته باشید؛ زیرا جاده در این مواقع بسیار لغزنده می‌شود. قبل از سفر حتما باد لاستیک‌های ماشین را بررسی کنید.
 • منطقه آبشار دارنو بکر است و هیچ امکاناتی در آن وجود ندارد؛ پس وسایل لازم و خوراکی‌های خود را از قبل تهیه کنید. روستاهای ویسر، دلسم، کهنه‌ده و کلیک نزدیک‌ترین روستاها برای خرید مواد غذایی هستند.
 • در زمان بازدید از آبشار دارنو مراقب محیط زیست و جنگل‌های باستانی هیرکانی باشید و زباله‌های خود (زباله تر، پلاستیک، ته سیگار، بطری آب معدنی و غیره) را در محیط رها نکنید. آبشار دارنو منطقه‌ای بکر است و همه ما به‌عنوان گردشگر مسئولیت مراقبت از آن را به عهده داریم؛ پس به‌غیر از رد پا از خود، چیزی به‌جای نگذارید.

 

اقامت در آبشار دارنو

در آبشار دارنو هیچ‌گونه امکان اقامت شبانه (اقامتگاه، بومگردی و هتل) وجود ندارد و شما می‌توانید تنها برای چند ساعت روی کمپینگ اطراف این منطقه حساب باز کنید؛ زیرا شب‌ها هوا بسیار سرد می‌شود. البته اگر به ماجراجویی علاقه دارید و وسایل کمپینگ شما کامل است، در اطراف آبشار دارنو چادر بزنید و یک شب را کنار آتش سپری کنید.

سفر به آبشار دارنو سفری یک‌روزه است و شما در صورت تمایل برای اقامت بیشتر از یک روز می‌توانید به هتل‌ها و اقامتگاه‌های بومگردی روستاها و شهرهای نزدیک (روستای ویسر و دلسم) بروید. در روستای کندلوس که با روستای ویسر حدود ۲۷ کیلومتر فاصله دارد، دو اقامتگاه روستایی به نام‌های «اسپی او کندلوس» و «بام کندلوس» قرار گرفته است. شما همچنین می‌توانید در نزدیکی آبشار دارنو ویلا یا خانه‌های محلی اجاره کنید.

 

بهترین زمان سفر به آبشار دارنو

آبشار دارنو در تمام طول سال جاری است و زیبایی آن هر بیننده‌ای را به تحسین وامی‌دارد؛ با این وجود بهار و تابستان بهترین فصل سفر به این منطقه محسوب می‌شوند؛ زیرا در این زمان از سال، طبیعت در سبزترین و دلرباترین حالت خود قرار دارد. برخی از گردشگران فصل جادویی پاییز را برای بازدید از آبشار دارنو انتخاب می‌کنند؛ زیرا این فصل با رنگ‌های نارنجی، قرمز و زرد، چشم‌اندازی در جنگل‌های هیرکانی خلق می‌کند که هرگز از یاد نخواهید برد. فراموش نکنید که هوا در فصل پاییز کمی سرد می‌شود؛ پس با پوشش مناسب راهی این منطقه شوید.

در فصل زمستان، آب و هوایی سرد در منطقه آبشار دارنو حکمفرما می‌شود؛ البته برف و یخبندان زیبایی‌های سفر به آبشار را کم نمی‌کنند و برخی افراد برای دیدن مناظر بی‌بدیل زمستانی در این زمان از سال راهی نوشهر می‌شوند. در زمستان آب آبشار کاملا یخ می‌زند و قندیل‌های زیبای یخ چشم‌اندازهایی بی‌نظیری به وجود می‌آورند. توجه داشته باشید که در صورت سفر به آبشار دارنو در فصل زمستان به تجهیزات کامل و تجربه نیاز دارید. آب و هوا را بررسی کنید و مطمئن شوید که از بارش آخرین برف در منطقه حداقل دو هفته گذشته باشد. به‌علاوه در نظر داشته باشید که مسیر دسترسی به آبشار دارنو در فصل بارش برف بسیار لغزنده، اما بسیار زیبا و دل‌انگیز است.

 

دیدنیهای اطراف آبشار دارنو

دریاچه فراخین

 • فاصله از آبشار دارنو: دو کیلومتر
 • آدرس: استان مازندران، نوشهر، حسن آباد (مشاهده روی نقشه)

دریاچه فراخین

منبع عکس: pinorest.com. عکاس: ناشناس

برای رسیدن به آبشار دارنو باید از نزدیکی دریاچه فراخین عبور کنید. این دریاچه، یک تالاب جنگلی در میان درخت‌های سر به‌فلک کشیده است که شباهت زیادی به مرداب هسل دارد. این دریاچه در پنج کیلومتری روستای چلندر و بعد از روستای ویسر در دل جنگل واقع شده است و یکی از بکرترین جاذبه‌های شمال کشور به شمار می‌آید. دریاچه فراخین وسعت زیادی ندارد و بیشتر شبیه به تالاب است. آب این تالاب از چشمه فراخین به‌صورت طبیعی تامین می‌شود.

قایق سواری، دوچرخه سواری و عکاسی از تفریحاتی هستند که گردشگران در کنار دریاچه فراخین از آن‌ها لذت می‌برند. در مسیر دسترسی به این دریاچه مراقب باشید که آن را رد نکنید؛ زیرا دریاچه در میان درختان پر شاخ و برگ مخفی شده است. دریاچه فراخین در محلی قرار دارد که ارتفاع آن نسبت به جاهای دیگر مسیر کمتر است که می‌تواند نشانه خوبی برای پیدا کردن آن باشد.

آبشار آلاشور

آبشار آلاشور

منبع عکس: خبرگزاری ایرنا. عکاس: ناشناس

آبشار آلاشور یا آبشار نجارده با ارتفاع ۳۲ متر از زیباترین آبشارهای شمال کشور است که در دل جنگل‌های شهر نوشهر و در نزدیکی آبشار دارنو قرار دارد. این آبشار در ارتفاع ۵۹۶ متری سطح دریا واقع شده و در لیست آثار ملی طبیعی ایران به ثبت رسیده است. آبشار آلاشور در جنگل‌های هیرکانی از دره‌ای به نام «شیواه دره» و از ارتفاعی حدود ۱,۲۵۰ متر سرازیر است. جالب است بدانید که در این دره زیبا که از روستای توسکاپوشکا در مرکز جنگل‌های نوشهر آغاز می‌شود، ۲۱ آبشار وجود دارد که مشهورترین آن‌ها آبشار آلاشور است.

در اطراف آبشار آلاشور انواع گونه‌های جانوری و گیاهی به چشم می‌خورند؛ به همین دلیل این منطقه جزو مناطق محافظت شده دانشگاه تهران شده است. برای رسیدن به آبشار بکر آلاشور باید لوازم و تجهیزات حرفه‌ای طبیعت‌گردی به‌همراه داشته باشید. آبشار آلاشور در نزدیکی روستای نجار ده در ضلع شرقی نوشهر قرار دارد و برای رسیدن به آن باید مسافتی ۲۰ دقیقه‌ای را به‌صورت پیاده طی کنید. این آبشار قدمت طولانی دارد و محققان پیشینه آن را به زمان کرتاسه یا دوره کواترنری نسبت می‌دهند. روستای نجار ده در دهستان خیرودکنار و در مجاورت ساحل دریا قرار دارد. ارتفاع این روستای جلگه‌ای از سطح دریا ۳۵ متر است.

مرداب هسل

 • فاصله از آبشار دارنو: ۱۸ کیلومتر
 • آدرس: استان مازندران، ۱۰ کیلومتری چالوس (مشاهده روی نقشه)

مرداب هسل

عکاس: مرتضی جاماسب

مرداب هسل در مواقع مختلف سال به رنگ‌های سبز، صورتی و قرمز دیده می‌شود

مرداب هسل یا تالاب کَنّیچال یکی از جاهای دیدنی چالوس است که در جنگلی سرسبز و سحرانگیز با درختان سر به‌فلک کشیده و انبوه قرار دارد. سطح این مرداب به قطر ۰٫۵ سانتی‌متر با جلبک پوشیده شده است و در فصول مختلف سال به رنگ‌های سبز، صورتی و قرمز دیده می‌شود. جالب است بدانید که که در مسیر رسیدن به این مرداب، هرچه پیش بروید، متوجه اسیدی شدن و ترش مزه بودن هوا خواهید شد. مرداب هسل در ارتفاع ۲۵۰ متری از سطح دریا در نزدیکی‌ روستاهای سرسبز و تماشایی طلاجو و سینوا و در دل جنگل مشل قرار دارد و مساحت آن در زمانی که بیشترین آب را دارد، کمتر از یک هکتار است.

آب مرداب هسل از کف و کانون آن می‌جوشد و هیچ رود یا جویباری به آن سرازیر نیست. پرحجم‌ترین آب موجود در مرداب هسل از ریزش باران‌های موسمی است که در نیمه دوم فصل پاییز آغاز می‌شود و تا اواسط بهار ادامه دارد. این مرداب در بعضی از سال‌ها کم آب می‌شود و آب آن تا کف فرو می‌نشیند.

دریاچه ارواح

 • فاصله از آبشار دارنو: ۲۸ کیلومتر
 • آدرس: استان مازندران، نوشهر، روستای صلاح الدین کلا، دریاچه ممرز یا ارواح (مشاهده روی نقشه)

دریاچه ارواح

منبع عکس: خبر آنلاین. عکاس: ناشناس

دریاچه ارواح یا ممرز یکی از برجسته‌ترین و مشهورترین جاهای دیدنی نوشهر است. درختان کمر شکسته، وجود مه و آب باتلاقی این دریاچه، فضایی وهم‌آلود و جادویی در این منطقه ایجاد کرده‌اند و به همین دلیل این جاذبه طبیعی با عنوان یکی از اسرارآمیزترین نقاط دیدنی در شمال ایران معروف شده است. طول این دریاچه در حدود ۷۰۰ متر و عرض آن در حدود ۳۰۰ متر است. در ساحل دریاچه ارواح نیز درختان شکسته با ریشه‌های بیرون‌زده از خاک به چشم می‌خورند. در گذشته این منطقه دشتی وسیع و پوشیده از درختان ممرز و توسکا بوده است که به‌مرور زمان و با جاری شدن آب در این دشت به تالابی با درختان بیرون‌زده از آب تبدیل شده است.

دریاچه ارواح و مناطق جنگلی اطراف آن در فهرست مناطق حفاظت شده در شمال ایران قرار دارند؛ به همین دلیل از بکرترین و دست‌نخورده‌ترین بخش‌های استان مازندران به شمار می‌آیند. قدم زدن و پیاده‌روی در جنگل‌های زیبا و بکر پیرامون این دریاچه، عکاسی و پیک نیک از جمله فعالیت‌هایی هستند که گردشگران در این منطقه به آن‌ها می‌پردازند.

اگر شما هم تجربه بازدید از آبشار دارنو نوشهر را دارید، حتما نظرات خود را درباره این جاذبه حیرت‌انگیز با ما و دیگر کاربران کجارو به اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول

آبشار دارنو کجاست؟

در قلب جنگل‌های هیرکانی در استان مازندران در نزدیکی نوشهر

فاصله آبشار دارنو تا تهران چند کیلومتر است؟

۱۹۰ کیلومتر

بهترین زمان سفر به آبشار دارنو کدام فصل است؟

بهار و تابستان

در اطراف آبشار دارنو چه دیدنیهایی وجود دارد؟

دریاچه فراخین، پارک سی سنگان، دریاچه ارواح، مرداب هسل، آبشار آلاشور

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *