پس از گذشت یک دوره اصلاحی عمیق که منجر به افت ارزش بیش از ۴۴ درصدی سهام شرکت بین‌المللی توسعه ساختمان شد، در حال حاضر، خط روند نزولی آن شکسته شده است. با دنبال کردن رد پای خریداران می‌توان نقشه راه احتمالی قیمت سهام ثاخت را تهیه کرد.

 

 

 

 

به گزارش تجارت‌نیوز، شرکت بین‌المللی توسعه ساختمان با نماد «ثاخت» در بازار اول فرابورس قابل معامله است. سهام این شرکت با ارزش بازاری بالغ بر سه هزار و ۳۶۹ میلیارد تومان در گروه انبوه‌سازی قرار دارد.

آنالیز تابلوی معاملات «ثاخت» نشان می‌دهد، رفتار قیمت این سهم با وقفه کوتاهی در جهت تحرکات مشکوک حقوقی‌های سهم صورت می‌پذیرد. از این رو هر زمانی که حقوقی شروع به خرید‌های سنگین کرده، کمی بعد، سهم از سویینگ‌های کف ساخته‌شده در نمودار خود، بازدهی‌ خوبی نصیب سهامداران کرده است. بنابراین برای تشخیص اعتبار موج صعودی، بررسی رفتار حقوقی‌های سهم اهمیت بالایی دارد.

تحلیل تکنیکال شاخص انبوه سازی

روند صعودی بازار سهام از آبان‌ماه سال گذشته استارت خورد. نماد‌های صنعت انبوه سازی نیز از این روند مستثنی نبودند. رالی صعودی بازار تا میانه اردیبهشت‌ماه ادامه داشت. در حال حاضر شاخص گروه انبوه‌سازی پس از ۲۳ هفته اصلاح، روزنه‌هایی از امید به تغییر روند را در نمودار خود نشان داده است.

آنالیز تکنیکال نمودار شاخص گروه انبوه‌سازی، در بعد هفتگی نشان می‌دهد روند غالب سهم همچنان صعودی است. با وجود اینکه رالی قبلی شاخص، در عبور از سقف تاریخی آن در محدوده ۲۱ هزار و ۲۶۸ واحد، ناتوان بود اما از تمام سویینگ‌های سقف تاییدشده ریزش سال ۹۹ عبور کرد.

این نماگر در کندل روز ابتدایی آبان توانست از محدوده مقاومتی ۱۴ هزار و ۶۴۹ تا ۱۴ هزار و ۸۲۸ واحد که در تصویر زیر با باکس قرمزرنگ مشخص شده است، عبور کند. این محدوده آخرین سقف تاییدشده روند اصلاحی است. در واقع شاخص با عبور از آن نشانه‌ای بسیار مهم از تغییر رفتار خود را صادر می‌کند.

Screenshot 206

عبور نماگر گروه انبوه‌سازان از این محدوده اما نیاز به تثبیت داشت که تا این لحظه حاصل نشده است. حتی بازگشت شاخص به زیر این محدوده، که در کندل روز جاری اتفاق افتاد، ریسک کاهش ارتفاع شاخص حداقل تا محدوده ۱۳ هزار و ۹۰۵ واحد را فراهم می‌کند.

نمودار نماگر انبوه سازان در تایم‌فریم هفتگی نشان از آن دارد که این شاخص به خوبی فرکانس چنگال اندروز استفاده شده را پذیرفته است. نحوه رفتار شاخص با خطوط چنگال اندروز این مهم را می‌رساند. بازگشت و تثبیت این شاخص بالاتر از خط میانی، در راستای دستیابی آن به موازی بالایی چنگال ضروری است. در حال حاضر، همان‌طور که در تایم‌فریم روزانه بررسی شد، عبور قیمت از محدوده یادشده، هر دو شرط سناریوی صعودی یعنی نشانه تغییر رفتار و قرارگیری بالاتر از خط میانی ترسیم شده را محقق می‌سازد.

 

Screenshot 207

تحلیل تکنیکال سهام ثاخت

جریان اصلاحی بازار سهام که از نیمه اردیبهشت‌ماه آغاز شد به جریان دادوستد‌های سهام شرکت بین‌المللی توسعه ساختمان نیز سرایت کرد. هنوز نمی‌توان گفت اصلاح ۱۶۷ روزه «ثاخت» به پایان رسیده چرا که نشانه تغییر رفتار قیمت (که برای تکنیکالیست‌ها عبور از آخرین سقف تایید شده روند اصلاحی است) در چارت ظاهر نشده است؛ با این حال رفتار قیمت حاکی از نشانه‌هایی برای تمایل در جهت اتمام روند اصلاحی است؛ اصلاح عمیقی که منجر کاهش ارتفاع ۴۴ درصدی قیمت این نماد از سقف ۱۷ اردیبهشت‌ماه شد.

اما چرا احتمال سناریوd صعودی ثاخت بیشتر شده است؟ مهم‌ترین علت، شکست خط روند اصلاحی مهمی است که در طول ۶ ماهه گذشته سایه سنگینی بر جریان دادوستد‌های نماد «ثاخت» افکنده بود. در حال حاضر آخرین سقف کانفرم شده روند اصلاحی در محدوده ۳۹۲ تا ۳۹۴ تومان ساخته شد. این محدوده اولین مقاومت پیش روی سهم است.

 

SAKHY

در صورت شکست این محدوده،  عیار روند تازه سهم سنجیده می‌شود. همچنین مزیت دیگری که در عبور و تثبیت قیمت بالاتر از محدوده ۳۹۲ تا۳۹۴ وجود دارد، از میان رفتن سناریوی روند رنج است. در این حالت سهم میان یک محدوده مقاومتی و یک محدوده حمایتی که سطح ۳۳۲ تومانی است، نوسان می‌کند.

افزایش مشکوک حجم معاملات همزمان با شکست خط روند نزولی، بر اعتبار این شکست می‌افزاید و احتمال وقوع سناریو صعودی برای این سهم را بیش از حالت‌های دیگر می‌کند. با این حال در شرایطی که ریسک‌های سیستماتیک مهم بر بازار سایه افکنده‌اند، باید شانس وقوع هر اتفاقی را جدی گرفت. از این رو، نباید غافل از این نکته شد که حد اعتبار این تحلیل، باقی ماندن قیمت سهام شرکت توسعه ساختمان، بالاتر از کف ۳۲۰ تومانی است.

سلب مسئولیت: کلیه مطالب درج شده در این سایت جنبه تحقیقاتی، علمی و خبری دارد و برای فعالیت مستقیم در هیچ بازاری توصیه نمی‌شود.

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *