سیده فهیمه اطهری رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس در جمع خبرنگاران از افتتاح کتابخانه سیار در شهرستان قدس خبر داد.

 

 

 

به گزارش پایگاه خبرستون؛ رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس در ارایه عملکرد یکساله خود گفت: اجرای بیش از ۲۰۰ برنامه فرهنگی توسط اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قدس در سال ۱۴۰۰ اعم از برگزاری نقد و بررسی های کتاب با حضور نویسنده های مطرح کشوری، نشستهای کتابخوان، مسابقات و جشنواره های مختلف کتابخوانی و تولید پادکست، محافل ادبی، محفل قرآنی، نشستهای آموزشی مهارتی با محوریت کتاب با حضور یکی از نویسنده های شاخص، برگزاری کارگاه‌های داستان نویسی، اوریگامی، اخلاق، کارگاه‌های خودآگاهی طرحواره محور و… می توان اشاره کرد.

ایشان ادامه دادند: شناساندن نویسندگان بومی به مردم از طریق ایجاد بخش نویسندگان بومی در کتابخانه های شهرستان یکی از کارهای جدید ما بود که  با استقبال مواجه شد.

وی در ادامه افزود: در طول دوران کرونا و بسته بودن مقطعی کتابخانه ها، طرح پیک کتاب که در این طرح، کتابهای درخواستی اعضای کتابخانه  به صورت حمل رایگان و تحویل به آنهاانجام می شود.

طرح کتابخانه مجازی و دسترسی پژوهشگران به پایگاههای اطلاعاتی مختلف از قبیل ایران نمایه، سیویلیکا، مگاپیپر، ایران نمایه دسترسی به کلیه مقالات در سال های گذشته را دربرگرفته است،مگاپیپر سرویس جستجو، دسترسی مستقیم و دانلود رایگان منابع علمی است که با بهره گیری از سیستم جستجوی منابع دیجیتال (Orca Search) امکان جستجو در بیش از ۱۲۵ میلیون رکورد منابع دیجیتال شامل ۱۰ نوع مدرک را ایجاد می‌کند ، که مهمترین آنها عبارتند از: مقالات ژورنالی لاتین (Journal Article)، مقالات کنفرانسی (Conference Paper)، کتابها (eBook) و نیز فصلهای کتاب، (Book Chapter)، و استانداردهای صنعتی، پایان نامه ها (Thesis) مقالات فارسی و گزارشها (Reports) و سیویلیکا دسترسی به کلیه کنفرانس ها و همایش های داخلی را فراهم می کند،درکتابخانه های عمومی شهرستان ایجادشد.

اطهری افزود: سرانه عضویت  ۱.۵۵ این شهرستان  نسبت به سایر کتابخانه های استان، نشان از فرهنگ بالای مردم شهرستان قدس دارد.

متوسط امانت کتاب ماهانه ۹۵۰۰ نسخه و متوسط مراجعه ماهانه ۱۱۵۰۰ نفر می باشد.

اطهری گفت : کتاب های روانشناسی، داستان، آشپزی، علمی ، فرهنگی ،و تاریخی، دفاع مقدس، برای علاقمندان فراهم شده است و حتی کتاب های کمک درسی هم موجود است و هر سال به روز می شود.

 

فهمیه اطهری در پایان در جمع خبرنگارن گفت: سرانه فضای کتابخانه ای در شهرستان قدس ۰.۳۷ درصد می باشد که با سرانه  سند ۱۴۰۴ برای هر ۱۰۰ نفر ۸ متر مربع فاصله زیادی داریم. اما با حضور وزیر اداره ارشاد اسلامی در شهرستان قدس مصوبات خوبی داشتم که می توان به:  ساخت و تجهیز کتابخانه استاندارد با درجه مرکزی به مساحت ۲۲۰۰ متر مربع، خرید دو دستگاه مینی بوس و تجهیز آن به عنوان کتابخانه سیار، بهینه سازی کتابخانه عمومی شهر و افزایش مساحت ساخت، ایجاد کتابخانه ۱۰۰۰ متری در شهرک فرزان،  ساخت و تجهیز کتابخانه  در روستای هفت جوی از مصوبات خوب این سفر بود.

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *