تصویب طرح کلیات حمایت از کاربران فضای مجازی در مجلس شورای اسلامی با واکنش های طیف ‌های مختلف مواجه شد. مجلس یک بار با مخالفت‌های عمومی از این طرح عقب نشینی کرده بود اما این طرح دوباره با تغییر نام از «صیانت» به «حمایت» در کمیسیونی با همین نام تصویب شد.

به گزارش ایسنا، روز گذشته اعضای کمیسیون طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی در کمیسیون با ۱۸ رای موافق کلیات این طرح را به تصویب رساندند. تصمیمی که به سرعت تلاش عده ای از نمایندگان برای بازگرداندن طرح صیانت به صحن مجلس را در پی داشت. برخی پیشاپیش آن را طرحی شکست خورده خواندند. برخی تصویب آن را بازی با اعصاب و روان جامعه دانستند و برخی دیگر در مقابل این واکنش ها را فضاسازی علیه مصوبه مذکور برداشت کردند.

احسان ارکانی عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی در گفت‌وگو با ایسنا نظر خود را این‌گونه اعلام کرد که : در حال حاضر تنها ۲۰ نماینده برای طرح صیانت از فضای مجازی تصمیم گرفتند اما تمامی ۲۹۰ نماینده باید پاسخگوی آن تصمیمات باشد که من این شیوه را صحیح نمی‌دانم‌.

و از سوی دیگر امیرحسین بانکی پورفرد، نماینده مردم اصفهان و عضو کمیسیون فرهنگی به ایسنا گفت: مجلس و نظام بر تصویب قانون طرح صیانت از فضای مجازی، اراده کرده‌اند و با شانتاژ کردن هم جلوی اراده نظام گرفته نمی‌شود.متن کامل آخرین ویرایش طرح صیانت مربوط به ۹ بهمن را که یکی از اعضای کمیسیون مشترک در اختیار ایسنا قرار داد را می توانید اینجا بخوانید.واکنش های مجازی برخی مسئولان دولتی، فعالان سیاسی، نمایندگان مجلس و رسانه‌ها
 

پس از واکنش‌ها و مخالفت‌ها با تصویب کلیات این در فضای مجازی، سخنگوی دولت در توییتی اعلام کرد که «‏مصرف ‎اینترنت همراه نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده و سرعت توسعه زیرساخت‌های ارتباطی کشور متناسب با سرعت رشد مصرف کاربران نبوده. دولت خود را متعهد به تأمین اینترنت با کیفیت و پرسرعت برای مردم می‌داند و گسترش خطوط فیبر نوری راهکاری موثر برای افزایش سرعت و رفع اختلال است.»

رئیس‌جمهور هم امروز در جلسه هیات دولت به موضوع اینترنت ورود کرد. آیت‌الله رئیسی در جلسه هیات دولت با اشاره به سیاست دولت برای ارائه اینترنت با کیفیت و پرسرعت گفت: «وزارت ارتباطات مکلف است زیر ساخت لازم را برای استفاده مردم از مزایای اینترنت امن، با کیفیت و پرسرعت فراهم کند.»

حزب اتحاد ملت  از احزاب اصلاح طلب در جلسه دفتر سیاسی درباره طرح «حمایت» اعلام کرد که با توجه به حقی که به این ترتیب از شهروندان تضییع می‌شود و کسب‌وکارها و تعاملات مختلف آنها را مخدوش می‌کند، بر پیگیری مواضع پیشین حزب در این باره تاکید می‌شود و در بیانیه جداگانه حزب انعکاس خواهد یافت.
جواد امام راهکاری برای نمایندگان پیشنهاد کرده است. او گفته است که «نمایندگان برآمده از رای اقلیت، اگر واقعا مدعی هستند که می خواهند از حقوق مردم صیانت کنند، رفراندومی با این عنوان برگزار کنند که تصمیمات آنها چه تناسبی با خواست عموم جامعه داشته و طرحشان «صیانت» بوده یا خیانت؟»

وزیر ارتباطات دولت دوم روحانی نیز به این موضوع  واکنش ادبی داشت. آذری جهرمی در توییتی نوشت:
« نازک آرای تن شاخه گلی
که به جانش کِشتَم و به جان دادمش آب،
ای دریغا به بَرَم می‌شکند…
شعر از نیما یوشیج»

البته آذری جهرمی از هشتک استفاده نکرده است اما همزمانی این توییت با مصوبه نمایندگان توجه مخاطبان فضای مجازی را به خود جلب کرد.

از سوی دیگر اما عبدالله گنجی در توییتر با حمایت از طرح صیانت از فضای مجازی  نوشت: «امروز طرح را برام فرستادند و خواندم.شاید هوش من پایین است هیچ بندی برای بستن یا فیلتر نیافتم خلاصه اش:شبکه های اجتماعی خارجی باید به حاکمیت ایران پاسخگو باشند وگر نه ایران ‎اشغال مجازی است(مثل حذف حاج قاسم نباشد)نباید با پول ملت ایران اینترنت خرید اما دراختیار دشمنان،نفاق و..باشد.»

علی شکوری راد فعال سایسی اصلاح طلب هم نوشت: «با تصویب ‎طرح صیانت در مجلس انقلابی گویا گام دوم انقلاب روی خرخره مردم گذاشته شده است.»

محمود صادقی نماینده دوره دهم مجلس شورای اسلامی در توییتر نوشت که «برای من یک سؤال و معما است که هدف اصلی از ‎طرح صیانت چیست؟! آنها که در صدد محدودسازی اینترنت هستند چه نیازی به قانونی دارند؟»

عباس عبدی هم معتقد است که « ترس از مردم و حقارت شدید است که خود را در مخالفت با اینترنت نشان می‌دهد.»

واکنش توییتری برخی نمایندگان مجلس

 

غلامرضا مرحبا نماینده آستارا  نوشت: «ضمن تاکید بر ضرورت سامان دهی فضای مجازی، معتقدم این امر صرفا از طریق اقناع جامعه هدف و پرهیز از هرگونه ممنوعیت ممکن می باشد.  مطلوب ترین مرجع تصمیم گیری، صحن علنی مجلس شورای اسلامی می باشد.»

سمیه رفیعی نماینده تهران نوشت: «جهاد تبین ثمره‌اش آرامش جامعه است. آرامش جامعه ارمغانش وحدت ملی است. هر اقدامی که آرامش اجتماعی را برباید، اعتماد ملی را نشانه رفته است.»

صدیف بدری نماینده اردبیل نوشت: «تصویب ‫طرح صیانت‬ به منزله زدن چوب حراج بر ‫سرمایه اجتماعی‬ و ‫اعتماد عمومی‬ است. این طرح باید در صحن عمومی و در مقابل دیدگان ملت، بررسی و به رای گذاشته شود.مجلس ۲۹۰ نفر نماینده دارد، نه ۱۸ نفر»

بهروز محبی نجم آبادی نماینده سبزوار نوشت: «مگر می‌شود بر طرحی فراگیر و مهم بدون اقناع، اجماع کرد؟ فضای مجازی دیگر حقیقی شده است، اما اهمیت حفظ حقوق مردم و برخورد قانونی با تعدّی کنندگان به منافع عموم ملت بر کسی پوشیده نیست. خروجی تصمیمات مجلس باید تسهیل کسب و کارهای مجازی و حمایت از آن در سایه ی اینترنت ارزان و امن باشد.»

معصومه پاشایی نماینده مرند و جلفا نوشت: «معاونت قوانین مجلس در نامه ای به رئیس کمیسیون ویژه ‫طرح حمایت از حقوق کاربران‬ بر اساس قانون آئین نامه داخلی مجلس، رای گیری کمیسیون ویژه و تصویب کلیات را غیر قانونی دانسته، پس به علت تخلف از مفاد صریح قانون، تصمیم گیری شتاب زده امروز عملا باطل می شود. امیدواریم  قانون مبنای عمل همۀ ما در تصمیم گیری ها باشد و با تخلف از قانون، زمینه تنزل جایگاه رفیع نهاد قانونگذار در نظر مردم فراهم نشود.»

جلال رشیدی کوچی نماینده مرودشت که از او به عنوان تنها مخالف عضو کمیسیون مشترک با طرح صیانت یاد می‌شود نیز نوشت: : «همانطور که در لایو گفتم کلیات جلسه مورد بحث و مناقشه بود و طبق نامه معاونت قوانین مجلس، رای‌گیری از لحاظ قانونی دارای ایراد و قابل پذیرش نیست.»

محمد صفایی نماینده گناباد نوشت: «طرح صیانت که  امروز  کلیات آن در کمیسیون مشترک به تصویب رسید. صدای مجلس یازدهم نیست.»

کیومرث سرمدی نماینده اسدآباد نوشت: «ضمن اذعان به وجود ولنگاری در ‫فضای مجازی‬ و لزوم سامان‌دهی آن، اقناع افکار عمومی پیش نیاز قطعی طرح موسوم به صیانت است. برای بازگشت طرح به صحن و بررسی بیشتر و شفاف‬ آن توسط تمامی نمایندگان، تلاش خود را بعنوان نماینده مردم به کار خواهم بست.البته معتقدم فارغ از سرانجام طرح در حالی که فکر مردم صبورمان درگیر مشکلات اقتصادی و دغدغه های شب عید است و رسانه های معاند نیز به دروغ، کندی اینترنت را به ‫طرح صیانت‬ ربط می‌دهند این ایام زمان مناسبی برای بررسی آن نبود.»

فریدون عباسی نماینده کازرون نوشت: «هزینه در تقویت زیر ساختهای ارتباطی و تسهیل تبادل اطلاعات الکترونیک، صرفه جوئی در وقت و هزینه ها را به دنبال دارد. طرح ‫ صیانت‬ از فضای مجازی باید امنیت کشور، حقوق کودکان و سلامت جامعه را مطابق قوانین کشور حفظ کند. حفظ استقلال، آزادی و رونق کسب و کار و جلب اطمینان سرمایه اجتماعی از ضروریات است.»
 

واکنش روزنامه‌های امروز
 

روزنامه ها در مطالب مرتبط با تصویب طرح صیانت موضوعاتی مانند رفع ابهام از طرح مذکور، شکل برگزاری و زمان در نظر گرفته شده برای تصمیم ‌گیری ، تعداد رای دهندگان به طرح، و ….. را مد نظر داشتند.


همشهری: مطالبه عمومی، شفاف‌سازی طرح صیانت

جمهوری اسلامی: اعتارض به تصویب کلیات طرح صینات از فضای مجازی

جام جم: سخنگوی دولت: تعهد دولت به تامین اینترنت پاک

ایران: سخنگوی دولت: تعهد دولت به تامین اینترنت پرسرعت/ ابطال رای کلیات طرح صیانت توسط معاومت قوانین مجلس

دنیای اقتصاد: تصویب ناگهانی طرح صیانت

کیهان: کلیات طرح  حمایت از فضای مجازی تصویب شد

کارگزاران: ۱۸ نفر علیه۸۰۰۰۰۰۰۰

رسالت: تصویب ناصواب صیانت

شرق: صیانت از اینترنت با چشمان بسته

اطلاعات: مجلس کلیات طرح صیانت را تصویب کرد

اعتماد: پاتک ۱۰ دقیقه‌ای پایداری علیه اینترنت

البته جلال رشیدی کوچی نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی امروز خبر از امضای بیش از ۱۵۰ نماینده مجلس برای لغو مصوبه کمیسیون مشترک در خصوص طرح صیانت و بازگشت آن به صحن مجلس خبر داد.

رشیدی دیروز هم خبر داده بود که «معاونت قوانین مجلس در نامه‌ای به رئیس کمیسیون ویژه ‎طرح حمایت از حقوق کاربران، رای‌گیری امروز کمیسیون ویژه و تصویب کلیات طرح صیانت را غیرقانونی دانسته است.»

در همین زمینه موسوی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفته است که هیئت رئیسه در جلسه ای ایرادات معاونت قوانین مجلس به طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی را بررسی خواهد کرد و نسبت به درستی یا نادرستی آن نظرش را اعلام می کند.
انتهای پیام

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *