یک کارشناس بازار سرمایه ضمن تشریح دلایل صعود این بازار در ماه‌های گذشته، شاخص سه میلیون واحدی در سال جاری را دور از دسترس ندانست.

 

 

 

به گزارش نبض بورس، فردین آقابزرگی درمورد دلایل صعود بازار سرمایه طی ماه‌های اخیر توضیح داد: از دلایل بنیادی صعود بازار تناسب معقول بین ارزش ذاتی و ارزش بازار اغلب سهام صنایع و شرکت ها است. P/E شرکت‌ها چه به صورت TTM و چه فوروارد نسبت به سال ۱۳۹۹  تفاوت دارد؛ به طوریکه در سال ۱۳۹۹ متوسط P/E TTM بازار ۳۸ بود درحالی که در حال حاضر حداکثر هشت است.

وی ادامه داد: دلیل دوم تورم موجود و افزایش نرخ ارز است. با توجه به این موارد پتانسیل افزایش سودآوری ناشی از افزایش نرخ فروش محصولات متصور است. از سوی دیگر بررسی وضعیت سایر بازارها مانند مسکن، خودرو، طلا و دلار نشان می‌دهد که تقریبا رو به اشباع هستند و تنها بازاری که مستعد جذب نقدینگی خواهد بود، بازار سرمایه است. از سوی دیگر بازار سرمایه در دو سال گذشته نسبت به سایر بازارها جاماندگی بازدهی دارد و نقدشونده‌تر است.

این کارشناس بازار سرمایه به ایسنا افزود: در کوتاه مدت بازار سرمایه نوسانی خواهد بود اما در میان‌مدت و بلند مدت، یعنی در بازه زمانی شش ماهه تا یک ساله، بازار سرمایه همسان با تورم ۵۰ درصدی رشد خواهد کرد و شاخص سه میلیون واحدی دور از دسترس نخواهد بود.

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *