رئیس شورای رقابت در نامه ای به رئیس سازمان بورس، عرضه خودرو در بورس کالا به جز خودروهای هایما و تارا را غیرقانونی اعلام و تاکید کرد که عرضه خودرو باید طبق روال قبلی صورت گیرد. واکنش خاندوزی به نامه شورای رقابت چه بوده است؟

 

 

 

به گزارش نبض بورس؛ یکی از موضوعاتی که در ماه‌های گذشته مورد تاکید بسیاری از کارشناسان اقتصادی قرار گرفته است، به مساله عرضه خودرو در بورس باز می‌گردد.

از مرداد سال جاری بورس میزبان خودرو‌های داخلی بوده است و در آینده نزدیک نیز خودرو‌های وارداتی وارد تالار خودرو بورس کالا خواهد شد. اما یکی از اصلی‌ترین ارگان‌هایی که مخالف فروش خودرو در بورس است، شورای رقابت است.

به تازگی شورای رقابت در نامه‌ای به سازمان بورس خودرو‌های دنا، پژو ۲۰۷ و شاهین را انحصاری دانسته و اعلام کرده است باید از بورس کالا خارج شود. اما خودرو‌های هایما و تارا، انحصاری نبوده و همچنان می‌توانند در بورس کالا عرضه شوند.

متن نامه به شرح زیر است:

در نامه سید محمدرضا سید نورانی رئیس شورا و مرکز ملی رقابت  که دوم بهمن ماه صادر شده، آمده است: پیرو عرضه برخی خودرو‌ها در بورس کالا به اطلاع می‌رساند مدت مصوبه شصت و سومین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی مورخ ۲۸ / ۷ / ۱۴۰۰ در خصوص تنظیم بازار خودرو یکسال بوده است. بدیهی است با انقضا این، مدت مصوبات قبلی شورای رقابت در این زمینه به خودی خود مبنای عمل بوده و باید اجرایی می‌شده است. بر این اساس مطابق مصوبات ۴۲۰، ۴۴۲، ۴۶۲ و ۴۶۸؛ بازار خودرو‌های انحصاری شامل کلیه خودرو‌های سواری دو شرکت ایران خودرو و سایپا به جز دو خودروی هایما و تارا است و عرضه آن‌ها باید طبق روال پیشین و مطابق با مصوبات ۴۱۴ و ۴۲۰ صورت گیرد قیمت این خودرو‌ها نیز باید بر اساس مصوبات ۱۴۸، ۴۴۲ طبق فرمول Price Cap محاسبه گردد فلذا عرضه خودرو‌های خانواده دنا، پژو ۲۰۷ و شاهین در بورس کالا مجاز نیست.

عرضه خودرو در بورس متوقف می شود؟ | پاسخ خاندوزی به شورای رقابت

واکنش خاندوزی به نامه شورای رقابت

وزیر اقتصاد گفت: مجوز عرضه خودرو در بورس کالا توسط شورای عالی بورس داده شده و در این خصوص شورای عالی بورس تصمیم خواهد گرفت. سیداحسان خاندوزی در حاشیه آیین تجلیل از فعالان پیشتاز اقتصاد ایران در پاسخ به خبرنگاران گفت:  مجوز عرضه خودرو در بورس کالا توسط شورای عالی بورس داده شده است.

وی افزود:  نامه شورای رقابت در شورای عالی بورس مطرح و در این زمینه تصمیم‌گیری خواهد شد. همچنین با شورای رقابت هم صحبت شده تا تعارض  تصمیمات ایجاد نشود.

جلسه فوق العاده شورای عالی درباره عرضه سه خودرو در بورس کالا

در حالی شورای رقابت، خواستار توقف عرضه خودرو‌های شاهین، پژو ۲۰۷ و دنا در بورس کالا از رئیس سازمان بورس شده که فردا جلسه فوق العاده شورای عالی بورس برگزار می‌شود.

بر اساس این گزارش، طبق نامه قبلی وزیر اقتصاد، مرجع تصمیم‌گیر در خصوص عرضه خودرو در بورس کالا، شورای عالی بورس بوده و فرآیند عرضه و پذیرش خودرو‌های جدید نیز تابع تصمیمات این شورا خواهد بود.

از این رو هر گونه درخواستی از سوی سایر نهاد‌ها در جلسه این شورا بررسی می‌شود که آخرین پیگیری‌ها نشان می‌دهد فردا جلسه فوق العاده شورای عالی بورس در همین زمینه برگزار خواهد شد.

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *