پژوهشگران با تکنیک‌های پیشرفته کامپیوتری موفق به بازسازی چهره زنی شده‌اند که حدود ۴ هزار سال پیش از این در اسکاتلند می‌زیسته است.
به گزارش ثریا سال ۱۹۹۷ در جریان کاوش در یک معدن سنگ باقیمانده پیکر زنی پیدا شد که چهار هزار سال پیش در دوران برنز در آنچه امروز اسکاتلند می‌نامیم زندگی می‌کرده است.

اکنون که نزدیک به سه دهه از پیدا شدن پیکر زن عصر برنز می‌گذرد با پیشرفت فناوری به ویژه در عرصه کامپیوتر و هوش مصنوعی بازسازی چهره این انسان باستانی ممکن شده است تا بتوانیم نگاهی به زن اسکاتلندی در ۴ هزار سال پیش از این بیاندازیم.

نتیجه بازسازی چهره این زن اوایل سپتامبر در موزه کیل‌مارتین به نمایش گذاشته شد. بررسی باقیمانده استخوان و دندان‌های این زن باستانی نشان از این دارد که او در ۲۰ سالگی در پی بیماری و با داشتن سوءتغذیه مرده است.

آزمایشات رادیوکربن نشان می‌دهد که این زن چیزی حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد در اوایل دوران برنز زندگی می‌کرده است.

از آنجا که تیم پژوهشی موفق به استخراج دی‌ان‌ای از باقیمانده پیکر این زن نشده‌اند نتوانستند به شکل دقیق رنگ مو، پوست و چشم او را حدس بزنند و بازسازی چهره از این لحاظ چندان دقیق نیست.

تاریخ‌گذاری کربن نشان از این دارد که این زن متعلق به نخستین گروه از فرهنگ بیکر باشد که وارد جزیره شده‌اند.

در بازسازی چهره با استفاده از توموگرافی کامپیوتری تصویری سه بعدی از جمجمه زن ساخته شد و با استفاده از تکنولوژی پرینت سه‌بعدی تجسمی واقعی پیدا کرد. یکی از دشواری‌ها نبود فک پایین و بخش‌هایی از جمجمه بود.

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *