زمان مطالعه: ۱۴ دقیقه

زاموفیلیا یا همان زامیفولیا یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی است که امروزه در سراسر دنیا از آن در دکوراسیون منازل و محیط‌های کاری استفاده می‌شود. برگ‌ها‌ی زیبا، براق و سبز رنگ این گیاه باعث شده که زاموفیلیا به‌عنوان یک گزینه عالی در همه لیست‌‌های خرید گیاه آپارتمانی باشد. زامیفولیا متعلق به آفریقای شرقی بوده و از اعضای خانواده گیاهان آراسه است. این گیاه دوست داشتنی و زیبا با گیاهانی مثل فیلودندرون، اسپاتی فیلوم و آگلونما در یک خانواده قرار داشته و مثل آنها ده‌ها سال است که در بازارهای گل و گیاه به‌فروش می‌رسد. اگر در خانه خود زامیفولیا یا همان زاموفیلیا را داشته یا قصد خرید این گیاه زیبا برای دکوراسیون منزل خود را دارید، این مطلب از وبلاگ سرویس فروش گل و گیاه گُل‌سِتان همراه باشید. در این مطلب درباره روش نگهداری گیاه زاموفیلیا یا همان زامیفولیا برایتان خواهیم گفت. در انتهای مطلب نیز اینفوگرافیک روش نگهداری از زامیفولیا یا زاموفیلیا را برایتان آماده کرده‌ایم تا با یک نگاه به آن بتوانید همه آنچه برای نگهداری از این گیاه دوست داشتنی نیاز دارید را به‌خاطر بسپارید.

آنچه در این مقاله به آن خواهیم پرداخت:

اسامی مختلف زاموفیلیا

 • نخل اروید
 • گیاه جاودانگی
 • گیاه همیشگی
 • گیاه پولادی
 • ZZ plant
 • Zanzibar plant
 • Zee Zee plant
 • Zizi plant

 

ویژگی‌های بی‌نظیر زاموفیلیا به‌عنوان گیاهی آپارتمانی

زاموفیلیا تمام ویژگی‌ها و صلاحیت‌های یک گیاه آپارتمانی مطلوب را داشته و می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی برای آوردن گیاهی جدید به منزل باشد، به‌طوری‌که

 • با نور کم مشکلی ندارد. ( زاموفیلیا یکی از بهترین ساکولنت‌های کم نور است. )
 • رشدی آسان و کم دردسر
 • نیاز کم به آب
 • مقاوم در برابر شرایط محیطی داخلی
 • صبور در برابر خشکی
 • کم توجهی و عدم رسیدگی مرتب را به خوبی تحمل می‌کند.
 • دارای برگهای درخشان سبزرنگ

با توجه به ویژگی‌های زاموفیلیا به زبان ساده اگر دنبال یک گیاه زیبا و کم دردسر برای نگهداری در خانه‌تان هستید، ما نگهداری از زاموفیلیا یا همان زامیفولیا را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

روش نگهداری گیاه زاموفیلیا یا زامیفولیا

آبیاری

در طول نگهداری از زاموفیلیا موقع آبیاری اجازه ندهید، خاک گیاه غرقاب شود، زامیفولیا نباید برای مدت طولانی خیسی خاک را تجربه کند، زیرا به پوسیدگی ریشه دچار خواهد شد. زاموفیلیا با خشک ماندن رابطه بهتری دارد و اگر آن را بیش‌ازحد آبیاری کنید یا در خاکی همواره خیس قرار دهید، شاهد زرد شدن برگ‌های آن خواهید بود.

اجازه دهید کمی از تجربیات خودمان در نگهداری از زاموفیلیا برای شما بگوییم:

اگر در آبیاری گیاه مردد هستید، بهتر است این کار را انجام ندهید. خشک نگه داشتن گیاهان از غرقاب کردن آن‌ها بسیار بهتر بوده و به شما کمک می‌کند تا میزان مقاومت گیاه خود را بسنجید. طبق تجربیات ما هر ۱۰ الی ۱۴ روز آبیاری برای زاموفیلیا مناسب است. بااین‌حال بهتر است که همیشه خاک گیاه را چک کنید و در صورتی که حداقل یک سوم خاک خشک است، گیاه را آبیاری کنید. در طول نگهداری از زامیفولیا و آبیاری آن نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که آبیاری باید به‌خوبی صورت بگیرد، به‌شکلی‌که باید کل توپ ریشه را خیس کنید و اجازه دهید که آب باقی‌مانده از آن خارج شود. به‌عبارت دیگر آبیاری زامیفولیا باید در حجم زیاد و کاملا عمقی انجام شود.

نکته جالبی که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر زامیفولیا خود را در محیطی با نور کم قرار داده‌اید، شاید ماهی یکبار نیز به آبیاری نیازی نداشته باشد!

روش آبیاری زاموفیلیا
گیاه آپارتمانی زامیفولیا

نور مورد نیاز برای نگهداری از زاموفیلیا

زاموفیلیا به نور متوسط نیاز داشته و با نور کم نیز به‌خوبی کنار می‌آید. با اینکه گیاه در محیط‌هایی با نور کم خورشید نیز رشد خوبی خواهد داشت، اما اگر آن را تحت نور متوسط و غیرمستقیم خورشید قرار دهید، عملکردش بهتر خواهد شد. از طرفی زاموفیلیا یکی از گیاهانی است که تحت نور لامپ‌های فلوئورسنت نیز رشد می‌کند. در طول نگهداری از زاموفیلیا یا زامیفولیا آن را از اشعه‌های داغ و مستقیم خورشید دور نگه دارید، وگرنه دچار سوختگی خواهد شد.

گفتنی است نور درخشان و فیلتر شده خورشید عصرگاهی برای رشد زامیفولیا بی‌نظیر است.

مطلب پیشنهادی: روش آبیاری و نور مناسب گیاه آپارتمانی

نور مورد نیاز برای نگهداری از زاموفیلیا
برگ های گیاه زاموفیلیا

خاک مناسب برای نگهداری از زامیفولیا

زاموفیلیا به نوع خاصی از خاک نیازمند نیست. ازاین‌رو هر نوع خاکی با زهکشی خوب که برای گیاهان آپارتمانی عرضه می‌شود برای آن نیز مناسب است. اگر نظر ما را بخواهید بهترین انتخاب برای زامیفولیا، خاک کاکتوس است، چون این گیاه نسبت به آبیاری حساس بوده و سریعا آسیب می‌بیند. در نتیجه خاک منتخب برای آن باید دارای زهکشی عالی باشد و خاک کاکتوس دارای چنین ویژگی است.

کوددهی

این گیاه به کوددهی خاصی نیاز ندارد. اما با توجه به رشد آرام آن، اگر مایل هستید می‌توانید در فصل تابستان ماهی یکبار به آن کود مایع بدهید. در طول نگهداری از زاموفیلیا یا زامیفولیا بهترین زمان برای کوددهی، پس از آبیاری و هنگام خیس بودن خاک است. به‌این‌شکل از سوختن گیاه جلوگیری می‌شود.

برای کوددهی به زامیفولیا از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی غنی و چندمنظوره مایع (مثلا کود مایع ۲۰-۲۰-۲۰) استفاده کنید. برای کوددهی به گیاه کود را دو برابر مقدار نوشته در راهنمای استفاده آن رقیق کنید و سپس به گیاه اضافه کنید. باانجام اینکار تمام عناصر ضروری برای رشد گیاه برای آن فراهم خواهد شد.

روش نگهداری گیاه زامیفولیا
گیاه زامیفولیا با گلدان

تعویض گلدان در طول نگهداری از زاموفیلیا یا همان زامیفولیا

خوبی زاموفیلیا در این است که می‌تواند برای مدت طولانی در یک گلدان زندگی کند، بدون اینکه نیازی به تعویض گلدان داشته باشد. بااین‌حال بعد از چند سال به تعویض گلدان نیاز خواهد بود. اگر در طول نگهداری زامیفولیا یا زاموفیلیا شما نیاز به تعویض گلدان پیدا کرد، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • برای تعویض گلدان زاموفیلیا در بهار اقدام کنید.
 • گلدانی را انتخاب کنید که یک سایز از گلدان فعلی بزرگتر باشد. مطمئن شوید که گلدان جدید حتما دارای حفرات زهکشی متعددی باشد. برای مثال اگر قطر گلدان گیاه شما ۱۰ سانتی‌متری است باید با گلدانی ۱۵ سانتی‌متری تعویض شود.
 • برای پر کردن گلدان از خاکی باکیفیت استفاده کنید. مثل خاک گلدان مخصوص بنفشه آفریقایی
 • کف گلدان را با خاک گلدان پر کنید.
 • گیاه را از گلدان قدیمی خارج کنید.
 • ریزوم‌های خیلی نرم، لزج و آسیب‌دیده را از توپ ریشه جدا کنید.
 • گیاه را در گلدان جدید، درست روی خاک قرار دهید. گیاه باید در عمقی یکسان با گلدان قبلی کاشته شود. پس ارتفاع خاک و موقعیت قرار گرفتن آن را در گلدان جدید با گلدان قبلی تطبیق دهید.
 • بعد از قرارگیری گیاه در گلدان، فضای خالی گلدان را با خاک پر کنید. بعد از اینکه گلدان پر شد خاک را فشار ندهید و آن را متراکم نکنید.
 • سپس گیاه را به‌خوبی آبیاری کنید، تا جایی که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود.
 • اجازه دهید آب‌های باقی‌مانده در خاک نیز از طریق حفرات زهکشی خارج شوند.
 • گیاه را به مکان اصلی خود برده و دور از نور مستقیم نگهداری کنید.
 • در نهاین نیز هرگز اجازه ندهید که خاک و گلدان گیاه غرقاب شوند.

بیشتر مطالعه کنید: آموزش گام به گام تعویض گلدان گیاه

زاموفیلیا مشکی

تمیز کردن برگ‌ها، یک کار مهم در نگهداری و زیبایی زاموفیلیا

برگ‌های سبز این گیاه به‌طور طبیعی براق و درخشان هستند. پس برای تمیز کردن آن‌ها نیازی نیست هیچ‌گونه محلول درخشان‌کننده برگ به آن‌ها بزنید. ما نیز هرگز این کار را پیشنهاد نمی‌کنیم. در طول مدت نگهداری از زاموفیلیا یا زامیفولیا هر یک یا دو هفته یکبار، با یک پارچه نرم مرطوب یا دستمال میکروفایبر مرطوب، گرد و غبار سطح برگ‌ها را تمیز کنید. این کار به گیاه کمک می‌کند تا تمام نور موجود را دریافت کرده و بتواند “نفس بکشد.

مطلب مرتبط: روش تمیز کردن گیاهان آپارتمانی

برخی از سوالات شما و مشکلات رایج در نگهداری از زامیفولیا یا همان زاموفیلیا

آیا زاموفیلیا گیاهی سمی است؟ اگر بله تا چه میزان؟

بله، در طول نگهداری از زامیفولیا باید مواظب تماس پوست خود با هر نوع شیره موجود در آن باشید. کریستال‌های کلسیم اگزالات موجود در این گیاه ممکن است التهابات شدید پوستی ایجاد کنند. این کریستال‌ها در بسیاری از گیاهان دیگر نیز یافت می‌شوند که معروف‌ترین آنها، دیفن باخیاست. بنابراین خودتان و حیوانات خانگی‌تان را از آن دور نگه دارید. لمس گیاه بدون تماس با شیره آن، نباید عوارضی را به دنبال داشته باشد، بااین‌حال اگر شما دارای پوستی بسیار حساس هستید، توصیه می‌کنیم این نکات را در در طول نگهداری از زاموفیلیا رعایت کنید:

 • هنگام حمل گیاه، دستکش بپوشید.
 • بعد از کار با گیاه، دست‌های خود را بشویید.
زاموفیلیا گلدانی
زاموفیلیا با گلدان

زاموفیلیا تا چه اندازه رشد کرده و چقدر بزرگ می‌شود؟

یک زاموفیلیا با اندازه متوسط که در گلدانی ۲۵ سانتی‌متری کاشته شده است، تقریبا به اندازه‌ای بین ۶۰ تا ۹۰ سانتی‌متر خواهد رسید. رشد زاموفیلیا از نظر پهنا قرینه و یکسان است. بسیاری از باغبانان زامیفولیا را در گلدانی ۱۰ سانتی متری کاشته و شاهد رشد ۹۰ سانتی‌متر آن بوده‌اند، اما باید درنظر داشته باشید که این کار سال‌ها طول می‌کشد، به‌طوری‌که طبق تجربه رشد یک زاموفیلیایی که به ارتفاع ۹۰ سانتی‌متری رسیده، در گلدانی ۲۵ سانتی متری کاشته شده و در پاسیویی بدون نور مستقیم خورشید قرار گرفته داشته، حدود ۸ سال زمان برده است.

چرا برگ‌های زاموفیلیا زرد می‌شوند؟

در مدت زمان نگهداری از زاموفیلیا یا همان زامیفولیا خودمان دلایل زیادی برای زرد شدن برگ‌های آن وجود دارد، این دلایل به‌شرح زیراند:

 • برگ‌های قدیمی: به‌طور طبیعی با گذشت زمان برگ‌های زاموفیلیا زرد خواهند شد.
 • بی‌توجهی به نیازهای گیاه: زرد شدن برگ‌ها ممکن است در اثر بی‌توجهی کامل به نیازهای گیاه و عدم فراهم کردن آب و نور کافی برای آن صورت بگیرد. در این مورد، زرد شدن برگ‌ها چند ماهی طول خواهد کشید.
 • مشکلات ریشه: مشکلات ریشه نیز خود را با زرد شدن برگ‌ها نشان می‌دهند. دلیل این اتفاق، معمولا آبیاری بیش‌ازحد گیاه است.
 • عدم دریافت مواد مغذی: گیاهانی که مواد مغذی و عناصر ضروری را دریافت نمی‌کنند، به مرور زمان زرد رنگ می‌شوند.
 • سوختگی در اثر تابش مستقیم نور خورشید: این مورد از دیگر دلایل زرد شدن برگ‌های زامیفیلیاست که برای حل آن باید گیاه را به محلی با نور غیرمستقیم ببرید.

بیشتر مطالعه کنید: با ۱۰ مورد از دلایل رایج زرد شدن برگ های آگلونما آشنا شوید

چرا برگ‌های زاموفیلیا زرد می‌شوند؟
برگ های زامیفولیا

آیا زاموفیلیا گل می‌دهد؟

بله، زاموفیلیا گل می‌دهد و شکوفه‌های آن بسیار شبیه به فیلودندرون و برگ انجیری است.

در طول نگهداری از زاموفیلیا یا همان زامیفولیا چطور آن را تکثیر کنیم؟

تکثیر این گیاه غالبا از طریق قلمه دهی یا تقسیم ریشه صورت می‌گیرد ولی رشد آن فرآیندی زمان‌بر است.

در طول نگهداری از زاموفیلیا یا همان زامیفولیا چطور آن را تکثیر کنیم؟
گیاه خانگی زاموفیلیا

آیا زاموفیلیا از جمله گیاهان تصفیه کننده هواست؟

اگرچه، زاموفیلیا در تحقیق ناسا در مورد گیاهان تصفیه کننده هوا جایی ندارد (چون در زمان انجام این تحقیق، زاموفیلیا هنوز به صورت تجاری رونق نیافته بود)، اما بسیاری از هم خانواده‌های آن به‌عنوان گیاهان تصفیه کننده هوا شناخته شده‌اند. این موضوع و ماندگاری و مقاومت بالای این گیاه می‌تواند حضور آن در این دسته‌بندی را تایید کند.

آیا زاموفیلیا می‌تواند سبب ابتلای افراد به سرطان شود؟

این خبر که “زاموفیلیا می‌تواند در افراد سرطان ایجاد کند” یک شایعه بی‌اساس است که در سال ۲۰۱۰ پخش شد. لطفا به این دست شایعات بی‌پایه و هیجانی توجهی نداشته و به آن‌ها استناد نکنید.

مطلب پینشهادی: ۱۰ گیاه برتر تصفیه کننده هوا از نظر ناسا

برگ های گیاه زاموفیلیا
برگ های زاموفیلیا

زامیفولیا چه نقاط ضعفی دارد؟

همیشه می‌توان برای هر موضوعی نقطه ضعفی پیدا کرد. نقطه ضعف زاموفیلیا نیز رشد بسیار آرام آن است. ضمن اینکه رشد گیاه تکثیر شده از آن نیز بسیار آهسته صورت می‌گیرد.

ویژگی‌هایی جالبی که در طول نگهداری از زاموفیلیا باید بدانید

 • بهترین گیاهان آپارتمانی اغلب رشدی آرام دارند، زاموفیلیا نیز از این ویژگی مستنثنا نیست. این گیاه به‌راحتی تکثیر شده، اما رشدی آهسته دارد.
 • زاموفیلیا مثل گیاهان خانواده بنفشه آفریقایی و گیاه یشم، می‌تواند از یک برگ تکثیر شود.
 • زاموفیلیا برای مناطقی که دارای فضای کافی برای رشد گیاه هستند بسیار مناسب است.
 • زاموفیلیا گیاهی مقاوم و پایدار است و می‌تواند نور غیرمستقیم و کم خورشید، خشکی هوا و کم توجهی در رسیدگی را به‌خوبی تحمل کرده و حتی در این شرایط نیز رشد خوبی داشته باشد.
 • زاموفیلیا یکی از بهترین گیاهان برای حمام‌، اتاق و مکان‌های بدون پنجره است.
 • در رده‌بندی گیاهان آپارتمانی مقاوم برای نگهداری در خانه، مقاومت زامیفولیا یا همان زاموفیلیا با سانسوریا و برگ عبایی برابر است و همچون آن‌ها از مقاوم‌ترین گیاهان آپارتمانی به‌شمار می‌رود.
 • زاموفیلیا از جمله گیاهانی است که مشکلات و آفات کمتر به سراغ آن می‌آیند.

مطلب پیشنهادی: ۹ راز طلایی از رازهای نگهداری از گیاهان آپارتمانی

ویژگی‌هایی جالبی که در طول نگهداری از زاموفیلیا باید بدانید
زاموفیلیا یا زمیفولیا با گلدان سفید

در مجموع در این مطلب از گُل‌سِتان سعی کردیم درباره روش نگهداری گیاه زاموفیلیا یا همان زامیفولیا اطلاعات لازم را در اختیار شما گذاشته باشیم؛ بااین‌حال چنانچه حین خواندن مطلب سوالی درباره این گیاه به ذهنتان رسیده است اما پاسخ آن را نیافته‌اید یا نیاز به مشاوره گیاه دارید، از طریق بخش نظرات زیر همین مطلب سوالات خود را با کارشناسان گُل‌سِتان درمیان بگذارید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهند. ضمن اینکه در ادامه نیز اینفوگرافیک و سوالات پرتکرار شما درمورد روش نگهداری زاموفیلیا را آماده کرده‌ایم و می‌توانید پاسخ برخی سوالات خود را از آن‌ها دریافت کنید.

سوالات پرتکرار شما درباره روش نگهداری زامیفولیا یا زاموفیلیا

علت زرد شدن برگ‌های زامیفولیا چیست؟

گذشت زمان، مسن شدن برگ‌ها و فرارسیدن فصل زمستان یکی از عوامل زرد شدن برگ‌های زامیفولیاست. پس اگر زرد شدن در آستانه آغاز سرما رخ داده است، جای نگرانی نیست، اما اگر برگ‌های گیاه شما با سرعت در حال زرد شدن هستند و این تغییر رنگ محدود به ناحیه خاصی از گیاه نیست، به احتمال قوی گیاه را بیش‌ازحد آبیاری کرده‌اید. در مدت زمان نگهداری از زاموفیلیا یادتان باشد که زامیفولیا نسبت به میزان آبیاری بسیار حساس است، ازاین‌رو اگر شک داشتید که آیا زمان مناسب برای آبیاری آن فرا رسیده است یا خیر، آن را آبیاری نکنید، بلکه خاکش را بررسی کرده و چک کنید که حداقل یک سوم خاک گیاه خشک باشد و سپس آن را آبیاری کنید.

زامیفولیا به چه میزان آب نیاز دارد؟

زامیفولیا در مورد نیاز به آب به کاکتوس‌ها شبیه است، زیرا به آب کمی نیاز داشته و خشکی را به خیس بودن ترجیح می‌دهد.
آبیاری این گیاه باید در دفعات کم، اما به‌طور کامل صورت بگیرد. زاموفیلیا را باید فقط زمانی آبیاری کنید که خاک آن کاملا خشک شده باشد. معمولا این میزان بین هر ۱ لی ۲ هفته یکبار بسته به شرایط محیطی گیاه متغیر است. برای مثال محیط‌های گرم‌تری که نور زیادی دریافت می‌کنند، نیاز گیاه به آب را افزایش می‌دهند و احتمالا باید زودتر به گیاه خود آب بدهید، اما در این شرایط نیز مواظب باشید گیاه در آب غوطه‌ور نشود، چون رایج‌ترین مشکلاتی که برای زامیفولیا پیش می‌آیند، در اثر آبیاری بیش‌ازحد آن است. این مشکلات سریعا ساقه و ریزوم را تحت تاثیر منفی خود قرار می‌دهند. موقع آبیاری اجازه دهید آب از طریق حفرات زهکشی خارج شود. سپس زیر گلدانی آن را به‌طور کامل از آب‌های جمع شده خالی کنید. همچنین درنظر داشته باشید اگر برگ‌های گیاه زرد شد، یعنی بیش‌ازحد آب دریافت کرده و در آستانه پوسیدگی است. در این شرایط سریعا آبیاری را متوقف کنید.

چگونه گیاه زامیفولیا را تکثیر کنیم؟

تکثیر زامیفولیا به دو روش صورت می‌گیرد؛ قلمه و برگ برای تکثیر زامیفولیا از طریق برگ باید یک ساقه را از پایین‌ترین بخش گیاه جدا کنید. برای اینکار با یک چاقوی تمیز و ضدعفونی شده، برشی کاملا صاف ایجاد کرده و آن را با دقت ببرید. سپس ساقه بریده شده را در آب قرار دهید. آب را باید هر ۳ الی ۴ هفته یکبار تعویض کنید. اگر فراموش کردید، ایرادی ندارد. تا زمانی که کپکی ایجاد نشده باشد، جای نگرانی وجود ندارد. سپس قلمه را در نزدیکی پنجره قرار دهید، به‌گونه‌ای که بتواند نور کافی خورشید را به طور غیر مستقیم دریافت کند. نور خورشید بهترین مشوق برای رشد قلمه زامیفولیاست. هنگامی که قلمه، ریزوم تشکیل داد و ریشه‌های جدید آن حداقل ۳ سانتی‌متر رشد کرد، باید آن را به گلدان نهایی منتقل کنید. برای تکثیر از طریق برگ اما به مدت زمان بیشتری برای تشکیل ریزوم و ریشه نیاز دارید. اما به هر حال ممکن و شدنی است. برای اینکار یک برگ سالم را انتخاب کرده و آن را از نزدیک‌ترین بخش به بدنه گیاه ببرید. کمی از ساقه‌ای که برگ به آن متصل است را نیز در برش خود داشته باشید. سپس برگ را در خاک گلدان، تقریبا در عمق ۱ سانتی‌متری از سطح خاک قرار دهید. بهتر است چند برگ را در کنار هم بکارید. زیرا یک برگ تنها در گلدان کمی غمگین به‌نظر می‌رسد. حال گلدان را به‌خوبی آبیاری کرده و اجازه دهید تا خاک در آب غوطه‌ور شود. آبیاری بعدی نیز را هنگامی انجام دهید که خاک خشک شده باشد، تقریبا هر دو هفته یکبار آبیاری برای آن مناسب است. حدودا پس از گذشت ۳ ماه برگ‌ها رشد کرده و ریزوم‌های کوچکی ایجاد خواهند کرد.

چه مکانی برای نگهداری زامیفولیا مناسب است؟

اگر زامیفولیا را در مکانی پرنور دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید، رشدی بسیار سالم خواهد داشت، بااین‌حال این گیاه در مکان‌هایی با نور کم نیز عملکرد خوبی از خود نشان خواهد داد. توجه داشته باشید که اگر زامیفولیا در معرض تابش مستقیم خورشید قرار بگیرد، در سطح برگ‌ها عوارض مختلفی ایجاد خواهد شد، به‌طوری‌که لوله شدن، زرد شدن و خم شدن برگ‌ها از نشانه‌های این اتفاق هستند. اگر این نشانه‌ها را مشاهده کردید، زامیفولیا را از منبع نور دور کرده و به مکان تاریک‌تری ببرید. بهتر است آن را در کنار پنجره‌ای با نور فیلتر شده توسط پرده قرار دهید. زامیفولیا تحت نور لامپ‌های فلوئورسنت نیز رشد می‌کند، به‌همین‌دلیل انتخاب خوبی برای محیط‌های اداری است. درنظر داشته باشید که هرگز زامیفولیا را در نزدیکی دستگاه‌های گرمایشی یا سرمایشی قرار ندهید. زیرا هوا در این مکان‌ها بیش‌ازحد خشک است و باعث قهوه‌ای شدن نوک برگ‌های زامیفولیا شما خواهد شد.

خاک مناسب زامیفولیا چه خاکی است؟

بهترین انتخاب برای زامیفولیا، خاک کاکتوس است، چون این گیاه نسبت به آبیاری حساس بوده و سریعا آسیب می‌بیند. در نتیجه خاک منتخب برای آن باید دارای زهکشی عالی باشد و خاک کاکتوس دارای چنین ویژگی است. اگر فکر می‌کنید زهکشی خاک زامیفولیا شما مناسب نیست، می‌توانید با اضافه کردن پرلیت یا شن و ماسه به خاک، زهکشی آن را بهبود ببخشید. به جز داشتن خاکی ایده‌آل، وجود حفرات متعدد زهکشی در زیر گلدان نیز بسیار حائز اهمیت است. این حفرات آب‌های اضافی موجود در خاک را از خود عبور داده و مانع از ابتلای ریشه به پوسیدگی و فاسد شدن می‌شوند.

پایان./

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *